LiveZilla Live Help

Kentsel Donusumde Kamu ve Belediyeler Yavas Kaldi

 

Kamu ve belediyeler dönüşümde yavaş kaldı

Türkiye'nin dayanıklı binalar yapılarak çehresini değiştireceği parolasıyla başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarında 2 ay geride kaldı ancak bu sürede ciddi bir aşama kaydedilemedi. Beklenenin aksine kentsel dönüşümün yavaş ilerlediğini belirten uzmanlar, kamunun ve belediyelerin daha hızlı inisiyatif alması gerektiğini söyledi.

ALİ KUŞ / İSTANBUL | 13 ARALIK 2012, 20:35

Türkiye'de dayanıksız milyonlarca binanın yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılması amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projesinde 2 ay geride kalırken çalışmaların yavaş ilerlemesi dikkat çekiyor. Muhtemel bir depremin en az kayıpla atlatılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'İktidarımıza mal olsa bile gerçekleştireceğiz' dediği projedeki yavaşlığı değerlendiren uzmanlar, kamunun ve halkla birebir iletişimde olan belediyelerin daha hızlı hareket etmesi gerektiğine işaret etti. 'Kentsel dönüşümle ilgili hareket var ama reklamı yapıldığı kadar değil' diyen Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, 'Kamunun elini taşın altına koyması ve kentsel dönüşümün kamu güvencesinde yapılması gerekiyor. Kamunun fonlamayla birlikte inşaat sektörünün değil, kamunun düzenlemesinde bir işlem olarak görülüp devam edilmeli. Aksi takdirde bugüne kadar gördüğümüz mağduriyetler yaşanmaya devam edecek' şeklinde konuştu

BİNALARA HIZLI MÜDAHALE EDİLMELİ

'Kamu inisiyatifi ele alıp meseleyi özel sektöre bırakmadan kentsel dönüşüm çalışmalarına hızla başlamalı' şeklinde sözlerini sündüren Kahraman, şunları kaydetti: 'Kamu fonunu yaratarak kendisi başlamalı. İstekli olan özel sektör de katılmalı. Vatandaşla özel sektörü karşı karşıya bırakıp kamunun aradan çekilme modeli de bırakılmalı, işlemiyor. Daha önce denendi.' Kahraman, yapıların güvenli olmadığının bir gerçek olduğunu belirterek, 'Güvenli olmayan yapılarak müdahale yapılması gerektiği de ortada. Ama bu müdahalenin ne şekilde yapılacağı önemli.' ifadelerini kullandı.

 

 

kentsel donusum dernegi baskani

Boş arsaya değil binaya ruhsat verilmeli

Adil Kentsel Dönüşüm Kamulaştırma ve İmar Derneği Başkanı Murat Eltutan çalışmaların yavaş ilerlemesini 25 maddelik Kentsel Dönüşüm Yasası'ndaki eksikliklere bağladı. Kentsel dönüşüm kanununun 25 maddesiyle bu işin olmayacağının anlaşıldığını, kentsel dönüşümü gerçekleştirecek idari mekanizmaların oluşturulmadığını ifade eden Eltutan, 'Rezerv alanını, riskli yapıyı, yıkım kararını tespit edecek makamlar oluşturulmadı. Bu da doğru. Bunları oluştururlarsa vatandaş son derece mağdur olacaktır' şeklinde konuştu. Kanunda üçte iki çoğunluk hissedarın azınlık hissedarın hissesini alması ile ilgili mahkeme yolunun kapalı olmaması ve azınlık hissedarının hisse satışına herkesin katılabilmesi gerektiğini ifade eden Elltutan, idari yönteminle  dönüşümün hızlanması gerektiğini söyledi.

Çalışmalar ilerlemiyor

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe kentsel dönüşüm projelerinde belediyelerin olması gerektiği ölçüde çalışma yapmadığını söyledi. 'Belediyelerin çalışmalarını yetersiz buluyorum' diyen Gökçe, 'Zaten belediyeler çok fazla bir şey yapabilme şansına sahip değil. Çünkü direk merkezin kararları doğrultusunda hareket etmek zorunda kalıyorlar. Yani belediyelerin özgürlükleri yok gibi görünüyor." dedi. Gökçe şöyle devam etti: " entsel dönüşümün proje alanları boş araziler, yeşil alanlar ve ormanlar değil, yine yapıların bulunduğu depreme dayanıklı olmayan bina stoklarının bulunduğu alanlar olmalı.aten boş bulunan yerler yıllardır yapılaştı' Kaynak Yeni Şafak Ali Kuşçu 14 12 12

<-Önceki Sayfa