LiveZilla Live Help

Taksim Kentsel Donusum

 

Taksim için çile vakti

Taksim Meydan düzenleme çalışmaları devam ediyor.

Tarlabaşı Bulvarı'ndaki mevcut otopark ile Divan Oteli önüne kadar olan 400 metrelik kısım trafiğe kapatıldı ancak Tarlabaşı Bulvarı’ndan meydana araç çıkışları devam ediyor. İlerleyen saatlerde Tarlabaşı Bulvarı’ndan Taksim Meydanı’na gelen güzergahında kapatılması bekleniyor.

Trafiğin; Tarlabaşı-Harbiye yönünde; Taksim Meydanı üzerinden, Mete Caddesi-Asker Ocağı Caddesi- Cumhuriyet Caddesi (Divan Oteli önünden),Harbiye-Tarlabaşı yönünde ise, Cumhuriyet Caddesi (Divan Oteli önünden), Abdulhakhamit Caddesi ve Tarlabaşı’ndan verileceği duyruldu.

Kaynak Milliyet 05 11 12

 

''Taksim için mücadele vakti''

Beyoğlu'nda "'Taksim Platformu'' üyesi bir grup ''Taksim Meydanı Düzenleme Projesi''ni protesto etti. Eyleme sanatçılar ve gazeteciler de destek verdi.

Taksim Meydanı'ndaki PTT önünde toplanan ''Taksim Platformu'' üyesi bir grup, ''Taksim için mücadele vakti'', ''Gezi Parkı için mücadele vakti'', ''Taksim'i size bırakmayacağız'' yazılı dövizleri kaldırıma sererek, oturma eylemi yaptı.

Burada, basın açıklaması yapan grup üyesi Cem Tüzün, ''Şu anda otobüs durakları olacak yer altının tam üzerinde bulunuyoruz. Bu proje ile insanlar, kadınlar, çocuklar, engelliler, otobüslere binmek için yer altında, egzoz dumanı içinde bekleyecekler. Hükümet bu projeden vazgeçene kadar hepimiz burada nöbetteyiz'' diye konuştu.

Tüzün, projeyle Taksim'in yayalara açılmadığını, yayaların yer altına indirildiğini ve proje yapılırken hiç kimsenin görüşünün alınmadığını söyleyerek, Taksim'e bu şekilde kimlik kazandırmanın mümkün olmadığını belirtti.

Tiyatrocu Orhan Alkaya da düşüncelerini, ''Destek için geldim. Bu projenin ne olduğunu kimse bilmiyor. Bu hukuksuzluk, yarın büyük ihtimalle yürütmeyi durdurma kararı çıkacak. Bir kere meydan yaşantısını, sirkülasyonunu ortadan kaldıracaklar'' şeklinde açıkladı.

Gazeteci Şahin Tekgündüz ise Taksim Meydanı'nın sadece İstanbul'un değil dünyanın önemli kamusal alanlarından olduğunu belirterek, ''Taksim Meydanı'nı yayalaştırma adı altında insansızlaştırmaya götüren uygunsuz projenin uygulanması için kazmalar vurulmaya başlandı. Bölgenin elde kalmış tek yeşil alanı Gezi Parkı'nı yapılaşmaya açacak ikinci uygunsuz projenin çalışmaları ise kapalı kapılar ardında sürdürülüyor'' dedi.

Açıklamaların ardından şarkı söyleyip slogan atan grubun, eylemi sabaha kadar sürdüreceği belirtildi.

Kaynak Cumhuriyet 05 11 12

<-Önceki Sayfa