LiveZilla Live Help

Arsa Pay Oranı Nedir

Arsa Pay Oranı Nedir ?

Kat Mülkiyetli yapılarda her bağımsız bölümün arsa üzerindeki payına arsa payı denir.

Arsa pay oranları kat irtifakı yapılırken tapuya işlenir.

Arsa payları belirlenirken bağımsız bölümlerin maddi değerleri dikkate alınarak yapılmalıdır FAKAT eski yapıların çoğunda arsa payları kabaca paylaşılmış yani bağımsız bölümlerin maddi değerleri dikkate alınmamıştır.

HATTA bazı uyanık müteahhit ve toprak sahipleri kendi bağımsız bölümlerine arsa paylarını normalde almaları gerekenden daha fazla olarak belirlemişlerdir.

Çoğu vatandaş daire ve dükkan alırken arsa pay oranına dikkat etmez fakat kentsel dönüşümle birlikte gerek karar alma süresinde gerekse paylaşım noktasında arsa payları dikkate alındığından arsa paylarında ki orantısızlıklar gündeme gelmektedir.

Örneğin: 2 Dükkan, 2 Bodrum Kat, 4 Normal Ara Kat, 2 Dubleks Kattan oluşan 10 bağımsız bölümlü bir binada arsa payları bağımsız bölümlerin maddi değeri dikkate alınarak yapıldığında Muhtemelen dükkan ve dubleks katlar daha fazla arsa payı almalıdır fakat uygulamada sıklıkla müteahhidin hesaplaması daha kolay olduğu için her bağımsız bölüme eşit arsa payı verdiği yani bodrum kattaki bağımsız bölümünde, dükkanında, dubleks dairenin de arsa paylarının eşit 10/100 olduğu sıklıkla görülmektedir.

Bu durumda Arsa Payı oranı üzerinden yapılan kentsel dönüşüm kararları ve paylaşımda bodrum katın sahibi daha değerli dükkan ve diğer dairelerin sahipleriyle aynı hakka sahip olmaktadır. Buda ihtilafa ve haksızlığa sebebiyet vermektedir.

Peki Ama Bu tür Orantısız Pay Dağılımlarına Hukuken Bir şey Yapamayacak mıyız ?

Elbette pay oranları bariz bir şekilde orantısız olan durumlarda, hak kaybına uğrayan vatandaşların vakit geçirmeden pay oranlarının hukuka uygun olarak tespiti ve düzeltilmesi için dava açmaları gerekir.

Yalnız bağımsız bölümlerin maddi değerini dikkate alırken Binanın Yapılma tarihi yani paylı mülkiyete geçilme tarihindeki şartlar dikkate alınmalıdır.

Örneğin; Bina yapıldığında üst katlar deniz manzaralı olması nedeniyle piyasa değeri diğer katlara nazaran yüksekse ve zamanla önüne yapılan daha yüksek yapılar nedeniyle Deniz Manzarası kapanmış ve dairenin değeri diğer katlarla eşitlendiyse arsa payında dikkate alınacak husus deniz manzaralı dairenin maddi değeridir.

Yada Dükkan arsa payı oluşturulurken dairelerden daha değerli değilken zaman içinde binanın bulunduğu sokak veya caddenin yapılan yatırımlarla  gelişmesi sonucu dükkanın değeri dairelerin değerinin kat ve kat üstüne çıktıysa arsa payı artışı isteyemezsin çünkü dikkate alınacak maddi değer binanın yapılma yani arsa payı oluşturma anındaki değeridir.

Adil Kentsel Dönüşüm, İmar ve Kamulaştırma Derneği

(ADİLDER)  Başkanı Avukat Murat ELTUTAN

kentsel-dönüşüm-avukat-murat-eltutan

<-Önceki Sayfa