LiveZilla Live Help

Kentsel Dönüşümde Paylaşım Sorunu

Kentsel Dönüşüm Kapsamında Yeni Binalarda Paylaşım Şekli Nasıl Olmalıdır?

Belirttiğim gibi sadece 25 maddeden ibaret olan 6306 sayılı kanunda bu husus açık ve net bir şekilde düzenlenmemektedir.

Mevcut kanunda 3/2 pay çoğunlunca alınan karar uygulanır şeklinde düzenleme vardır.

Fakat 3/2 çoğunluk Paylaşımı nasıl yapacak ?

Örneğin:

- Mevcut Binadaki Bağımsız Bölümün Piyasa Değerimi Dikkate Alacak ?

Yani 1 nolu dükkanın değeri 1 milyon TL,  Ön Cephe Dairenin piyasa değeri 500 bin TL, Bodrum Kat dairenin değeri 200 Bin TL olduğu dikkate alınarak yeni binada bu oranlar üzerinden mi paylaşım yapılacak

- Veya Bağımsız Bölümlerin Yüz Ölçümü ve Niteliği mi Dikkate alınacak ?

Yani Ön cephe daireler 100 m2, Arka cephe daire 120 m2, dükkan 50 m2 ise, dükkanı olana Dükkan, ön cephe dairesi olana ön cephe, büyük dairesi olana büyük daire verilmek suretiyle mi paylaşım yapılacak

- Yada Arsa Payları dikkate alınarak mı yapılacak?

Belirttiğim gibi kanunda açık bir düzenleme yok. Bu paylaşım şekillerinden hangisi seçilirse seçilsin paydaşlardan bazıları mağdur olacaktır. Tüm paydaşları memnun edecek bir paylaşım şekli maalesef bulunmamaktadır Ama devletinde bir paylaşım şeklini açıkça belirtmemesi paydaşlar arasında tartışmalara hatta kavgalara sebebiyet vermekte toplumsal huzuru ve adalet kavramını zedelemektedir.

Bir hukukçu olarak benim paylaşım konusunda ki tercihim ARSA PAYLARI DİKKATE ALINARAK PAYLAŞIMIN YAPILMASIDIR.

Zira gerek 6306 sayılı kanun, gerekse Kat Mülkiyeti Kanunu ve diğer hukuksal düzenlemelerde alınan kararlarda PAY ORANI dikkate alınıyorsa paylaşımında PAY ORANI dikkate alınarak yapılması mantığa yakındır.

Ayrıca eski yapı çürük raporu alıp yıkıldığında artık bağımsız bölümler son buluyor, mevcut arsa üzerinde mülkiyet pay oranına dönüyor bu nedenle arsa üzerinde yapılacak yeni binada pay oranları dikkate alınarak paylaşımın yapılması daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

Önemli bir hususta hangi paylaşım yöntemi seçilirse seçilsin mağdur olacak paydaşların Diğer paydaşlara, yönetime ve müteahhit firmaya açacakları olası tazminat davalarında PAY ORANI üzerinden yapılan paylaşımı hukuken savunma imkanı daha fazladır.

Bu nedenle yapılacak paylaşımlarda tüm paydaşları razı ederek pay oranları üzerinden  paylaşım yapılmasını tavsiye ederim.

 

Adil Kentsel Dönüşüm, İmar ve Kamulaştırma Derneği

(ADİLDER)  Başkanı Avukat Murat ELTUTAN

kentsel-dönüşüm-derneği-başkan-eltutan

<-Önceki Sayfa